تاریخچه پاراگلایدر | آموزش پاراگلایدر

تاریخچه پاراگلایدر

تاریخچه پاراگلایدر

در این مطلب از تاریخچه پاراگلایدر می‌گوییم. پاراگلایدر یکی از ورزش‌های هوایی پرهیجان است که شاخه‌های متفاوتی مانند آکروباسی، مسافرت، فرود دقت و … دارد. هرچند که ریشه آرزوی قدیمی پرواز در دل انسان‌ها به قرن‌ها پیش و دوره غارنشینی برمی‌گردد و در طول تاریخ افراد بسیاری وسایل پروازی مختلفی را ابداع کردند، اما در این مطلب صرفا به تاریخچه پاراگلایدر می‌پردازیم.

تاریخچه پاراگلایدر

در سال ۱۹۵۲، فردی به نام Domina Jalbert در کانادا، گلایدری با قابلیت کنترل توسط سرنشین و چندین سلول در بال را ساخت. سپس در سال ۱۹۵۴، والتر نایمارک در مقاله‌ای راجع به پرواز پیش‌بینی کرد که خلبان‌ها با وسایل پروازی که در حال اختراع است می‌توانند با دویدن از بلندای کوه‌ها و شیب تپه‌ها یا پرش از صخره‌ها و حتی در حال اسکی کردن در کوه های آلپ پرواز کنند.

در سال ۱۹۶۱ مهندس فرانسوی Pierre Lemongine طراحی چتر‌های نجات را ارتقا داد وPara-Commanderرا اختراع کرد و مسیر این تکامل برای سال‌ها ادامه داشت، به بال‌ها سلول‌های فشرده تری اضافه شد و کنترل بال توسط لاین‌ها افزایش یافت.

یکی از مهم‌ترین وقایع در تاریخچه پاراگلایدر بوسیله سه خلبان  Parachute فرانسوی بهنام‌های Andre Bohn,Jean، Clude Betempsو Gerard Bossonانجام شد. این سه نفر تکنیک دویدن و لانچ از روی شیب و ارتفاع در منطقه Mieussy فرانسه را عملی کردند. درواقع این ورزش به شکل امروزی بر روی تپه هایMieussyمتولد شد تا مهد پاراگلادر شناخته شود. یک‌سال بعد از آن Gerard Bosson پاراگلایدر را در مسابقات  Hang Gliding به جهان معرفی کرد.با گذشت ده سال و همه‌گیر شدن این ورزش، اولین دوره مسابقات Para glider در ناحیه Kossen در اتریش برگزار شد.

پاراگلایدر در ایران

آن‌طور که گفته شده این ورزش اولین بار توسط استاد محمد امین اُبهی وارد ایران شده است و در ادامه جناب بیژن پارسا و استاد محمد‌رضا دهقانپور تمام تلاش خود را برای ارتقا این ورزش به کار گرفته‌اند. این دو بزرگوار در تاریخچه پاراگلایدر ایران نقش مهمی داشته‌اند.

این روزها تعداد خلبان‌های حرفه‌ای پاراگلایدر در رشته‌های مختلف مثل آکروباسی و رشته مسافت افزایش یافته و زنان نیز پا به این عرصه گذاشته‌اند. ناگفته نماند که خلبان‌های ایرانی بارها در مسابقات جهانی افتخار‌آفرینی کرده‌اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *